Mi olakšavamo živote deci oboleloj od raka i njihovim najbližima pružajući praktičnu, emotivnu i materijalnu podršku.
Mi smo nacionalno udruženje roditelja dece obolele od raka koje sačinjavaju roditelji, lekari, medicinsko osoblje i svi ljudi dobre volje.
 
  • PODRŠKA ZLATA VREDNA

    PODRŠKA ZLATA VREDNA

    Maligne bolesti su jedan od glavnih globalnih zdravstvenih problema.  Prema podacima CCI ( Chilhood Cancer International ), svake godine u svetu oboli više od 400.000 dece i adolescenata od nekog oblika malignog tumora, a oko 20 % umre od raka u visoko razvijenim zemljama. Oko trećinu obolelih čine adolescenti uzrasta 15 - 19 godina. Maligne bolesti kod dece i adolescenata čine 1 – 4 % svih karcinoma u svetu i ovaj se procenat kreće od 0 – 5 % u Evropi. U razvijenim zemljama sveta prosečna godišnja incidencija malignih tumora je 165 na 1.000.000 osoba mlađih od 19 godina, što  čini 1% svih malignih bolesti u opštoj populaciji. Od malignih bolesti u Srbiji godišnje oboli između 300 do 350 dece, uzrasta od 0 - 19 godina. Po ovoj poražavajućoj statistici Srbija je prva u Evropi, a jedino ohrabruje činjenica da su maligne bolesti kod najmlađih u sve većem procentu izlečivi, neki u gotovo 80 % slučajeva, gde rano otkrivanje ima značajnu ulogu.

    Zdravstvena zaštita adolescenata se obezbeđuje sprovođenjem preventivnih mera kroz redovne sistematske preglede i zdravstveno vaspitni rad. S obzirom na vulnerabilnost adolescentne populacije i na prirodu bolesti i težinu lečenja, maligna oboljenja predstavljaju ozbiljan medicinski, psihološki i socijalni problem. Maligne bolesti su jedan od vodećih uzroka smrti u adolescentnom dobu, a samo suočavanje adolescenata sa dijagnozom i lečenjem donosi brojne psihološke probleme. Lečenja često zahtevaju brojne hiruške intervencije koje prouzrokuju različite vidove invaliditeta kod mladih, a sama hemoterapija nosi brojne promene u izgledu ( gubitak kose, težine, različiti ožiljci i deformiteti). Mladi su najvulnerabilnija populacija svakog društva, a posebno su osetljivi u različitim kriznim situacijama koje se odnose na lečenje maligne bolesti,  ali i zbog situacije izolacije izazvane pandemijom Kovid-19. Preporuke stručnjaka SIOP (International Society of PaedriaticOncology), sekcije za pedijatrijsku psiho-onkologiju, jeste da se istovremeno s primenom protokola lečenja, tj. s početkom aktivnog onkološkog lečenja počne i sa pružanjem psihološke i socijalne pomoći. Uključivanjem celokupne društvene zajednice, uz povezivanje s drugim institucijama, školama, udruženjima roditelja, volonterima i vršnjacima, generišu se  i pokreću svi raspoloživi resursi koji mogu da pomognu u izlečenju obolelog adolescenta i vraćanju u normalne životne tokove. Podizanjem svesti mladih, učenika i studenata, o iskustvima njihovih vrašnjaka tokom onkološkog lečenja, stvaranjem mreže između škola, mladih i sveta pedijatrijske onkologije, škola postaje otvoreno i edukativno  okruženje za uključivanje mladih koja imaju ili su imali iskustva u pedijatrijskoj onkologiji.  Promovisanje društvene solidarnosti mladih kroz praktičan primer i približavanje principa volontiranja, jača značaj podrške ranjivim grupama, i lakšu i bolju integraciju u društvo zanemarivanjem razlika u polu, naciji, jeziku, fizičkim preprekama, socijalnom statusu... Mladi edukovani kroz vršnjačke edukacije, u koje su uključeni i mladi koji su se izlečili od raka, nemerljiv su potencijal za senzibilisanje šire društvene zajednice o problemima mladih sa rakom, sprečavanju diskriminacije i lakšeg integrisanja u normalne životne tokove nakon završenog lečenja. Za postizanje smanjenja diskriminacije, povećanja socijalne kohezije i pružanja jednakih šansi svim mladima, neophodno je kontinuirano raditi na socijalnoj inkluziji mladih iz osetljivih grupa, smanjivanju i prevazilaženju predrasuda kroz senzibilisanje javnosti i vršnjačku edukaciju. 

    Projekat obuhvata niz aktivnosti koje će se sprovesti u periodu od 10.07.2024.-10.12.2024. 

    1. Edukacija 20 mladih izlečenih od raka koji će se uključiti u posebne programe pomoći deci koja se leče od raka kao i organizovanju akcija sa ciljem da se senzibiliše javnost o problemima sa kojima se sreću mladi oboleli od raka.

    2. Organizovanje volonterske akcije senzibilisanja javnosti u Beogradu, Novom Sadu i Nišu, Obeležavanje „Zlatnog septembra“, meseca borbe protiv raka kod mladih, sa prodajnom humanitarnom izložbom dečjih crteža i kreativnih radova.

    3. Organizovanje vršnjačke edukacije u srednjim školama ( po potrebi u osnovnim ) o značaju podrške mladima izlečenim od raka prilikom povratka redovnom školovanju, kao i skretanje pažnje na zdrave navike i ranu dijagnostiku.

    4. Edukacija novih volontera koji će se uključiti u trajnu podršku deci oboleloj od raka, i kroz dalje vršnjačke edukacije, akcije senzibilisanja javnosti i posete deci biti podrška tokom i nakon lečenja. Obeležavanje Svetskog dana volontera.

    Uključivanjem mladih i celokupne zajednice jačamo kapacitete koji mogu da pomognu da  mladi oboleli od raka u procesu lečenja lakše prevaziđu probleme prouzrokovane bolešću i izolacijom, a nakon završenog lečenja bolju reintegraciju u školu i društvo bez predrasuda i diskriminacija.


    +µ+_HORIZONTALNI.png                          Пројекат: „Подршка злата вреднa " спроводи: НУРДОР

    финансира: Министарство туризма и омладине Републике Србије


 
  •