Mi olakšavamo živote deci oboleloj od raka i njihovim najbližima pružajući praktičnu, emotivnu i materijalnu podršku.
Mi smo nacionalno udruženje roditelja dece obolele od raka koje sačinjavaju roditelji, lekari, medicinsko osoblje i svi ljudi dobre volje.
 
  • Druga edukacija medicinskog osoblja

    Druga edukacija medicinskog osoblja

    Druga edukacija medicinskog osoblja koje radi na odeljenjima na kojima se leče deca i adolescenti koji su oboleli od različitih malignih bolesti pod nazivom Komunikacija sa decom i adolescentima koji su oboleli od različitih malignih bolesti i njihovim roditeljima - Reči su prozori ili zidovi u organizaciji Nacionalnog udruženja roditelja dece obolele od raka, NURDOR i Srpske asocijacije za psiho-onkologiju, SAPO pod stručnim vođstvom mr sci Tamare Klikovac, održana je na odeljenju hemato-onkologije Univerzitetske dečje klinike u Beogradu.
    Ciljevi edukacije:

    • Povećati svest medicinskog osoblja o važnosti empatične komunikacije sa bolesnom decom i adolescentima i njihovim roditeljima.
    • Ukazati na razlike koje postoje u starom, rigidnom medicinskom modelu u pristupu pacijentima i novom, bio-psiho-socijalnom modelu.
    • Povećati svest medicinskog osoblja o tome da empatična komunikacija iz pozicije adekvatno treniranog «pomagača u nevolji» istovremeno, može da redukuje razne psihološke reakcije dece i mladih ali i stres kod osoblja.
    • Upoznati medicinsko osoblje sa svetskim i evropskim standardima u psiho-onkologiji tj. u pedijatrijskoj psiho-onkologiji, u okviru koje se istovremeno posvećuje pažnja zaštiti mentalnog zdravlja obolele dece i adolescenata i njihovih porodica ali i zaštiti medicinskog osoblja, koje se često zbog težine posla suočava sa profesionalnim stresom i simptomima sindroma izgaranja.
    • Senzibilisati medicinsko osoblje za psihološke potrebe obolele dece i adolescenata.
    • Osnažiti medicinsko osoblje da reaguje iz empatijske pozicije prepoznavanja potreba dece i mladih i iz stava «pomagača u nevolji».
    • Upoznati medicinsko osoblje sa specičnostima uzrasta dece i adolescenta i sa karakteristikama stresne i krizne životne situacije kroz koju prolaze zbog teške bolesti najmlađeg člana porodice.

    Na osnovu odgovora sa upitnika stiče se utisak da svi učesnici veoma dobro znaju koje su to osobine koje su poželjne za uspešnu komunikaciju uopšte a za komunikaciju sa bolesnom decom, posebno. Diskutabilno je koliko se „znanje“ praktično primenjuje u svakodnevnoj praksi i komunikaciji, gde je i najpotrebnije da dođe do izražaja.

    Na osnovu praktičnog dela rada, stiče se utisak da je tim opušten, spontan i da su lako i opušteno ušli u radionički rad. Rad na primerima je pokazao da se dobro snalaze tj. da dobro misle i procenjuju kako bi reagovali u pojedinim situacijama.

    Nadamo se da će ove edukacije pozitivno uticati na poboljšanje načina komunikacije između svih onih koji aktivno učestvuju u lečenju i pružanju podrške obolelim pacijentima i njihovim porodicama i da će se pretvoriti u jedan vid kontinurane edukacije.

    (fotografije sa edukacije možete pronaći u galeriji).