Mi olakšavamo živote deci oboleloj od raka i njihovim najbližima pružajući praktičnu, emotivnu i materijalnu podršku.
Mi smo nacionalno udruženje roditelja dece obolele od raka koje sačinjavaju roditelji, lekari, medicinsko osoblje i svi ljudi dobre volje.
 
  • Edukacija nastavnog kadra O.Š. Dr Dragan Hercog

    Edukacija nastavnog kadra O.Š. Dr Dragan Hercog

    Na Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije održana druga edukacija nastavnog kadra O.š. “Dr Dragan Hercog”, koja već dugi niz godina radi sa decom koja se nalaze na bolničkom i kućnom lečenju. Ovaj skup je deo ostvarivanja plana dogovorenog na sastanku škola u bolnici iz oktobra meseca a na inicijativu psihologa Tamare Klikovac zaposlene pri Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije .

    Cilj skupa je bio: poboljšanje komunikacije svih onih koji učestvuju u lečenju dece na odeljenju hemato-onkologije sa članovima školskog kolektiva, kao i bolja informisanost o malignim bolestima kod dece i psihosocijalnim sekvelama koje mogu da nastaju kod dece i članova porodice usled ove teške bolesti.

    Prisutne je pozdravila psiholog Tamara Klikovac i objasnila važnost održavanja ovakvih sastanaka.
    Doktorka Snježana Bogićević je sa stručne strane dala osnovna objašnjenja o malignim oboljenjima kod dece, kratak opis metoda i ishod lečenja. Detaljno je predstavlila najčešće komplikacije kod pacijenata koje mogu da inteferiraju sa izvođenjem nastave.
    Psiholog Tamara Klikovac je sa psihološkog i sociološkog aspekta objasnila situaciju u kojoj se nalazi mali pacijent i cela porodica uopšte. Na dosta inspirativan i podsticajan način je ohrabrila nastavnike govoreći im da od njih mnogo zavisi kako će se mali pacijent osećati i napredovati. Uključivanjem deteta u praćenje nastave doprineće njegovom psihičkom, emocionalnom I socijanom oporavku, osiguravajući mu podsticajno okruženje i vezu sa svakodnevnim životom izvan bolnice.

    Branislava Penov, sekretar Nacionalnog udruzenja roditelja dece obolele od raka je na osnovu iskustva stečenog prilikom posete italijanskom udruzenju Ageop Ricerca iz Bolonje, prenela našim nastavnicima način rada i funkcionisanje njihove škole u bolnici.
    Na kraju razgovora zaspočela je aktivna diskusija. Nastavnicima su se svidele neke ideje njihovih kolega iz Italije koje bi i oni mogli da primene (posebna fascikla za praćenje svakog deteta). Takođe su zainteresovani i za uspostavljanje saradnje sa školom koja radi u bolnici iz Bolonje.
    Bilo je mnogo pitanja upućenih doktorki i psihologu, npr. šta da rade ako neko dete ne želi da pohađa nastavu, na koji način da mu se približe? Nastanak tumora, posledica kod dece usled dugotrajnog lečenja tumora mozga kao i o tendecijama porasta oboljenja malignih oboljenja kod dece.

    Nastavnici su dobili odgovore na postavljena pitanja.
    Dogovoreno je da se ubuduće više pažnje poklanja ovakvim edukacijama kao i zajedničkim sastancima.