Mi olakšavamo živote deci oboleloj od raka i njihovim najbližima pružajući praktičnu, emotivnu i materijalnu podršku.
Mi smo nacionalno udruženje roditelja dece obolele od raka koje sačinjavaju roditelji, lekari, medicinsko osoblje i svi ljudi dobre volje.
 
  • Danas otvorena druga roditeljska kuća!

    Danas otvorena druga roditeljska kuća!

    Директорка РЗЗО, Светлана Вукајловић је у априлу 2010. године, упутила писмо Министарки правде Снежани Маловић, са молбом да Дирекција за управљање одузетом имовином уступи РЗЗО један од објеката, за смештај деце која се лече од рака и њихових родитеља.

    Министарство правде и Министарка Маловић су позитивно одговорили и уступили РЗЗО-у на привремено коришћење адекватан објекат од 120 квм на Бежанијској коси, у Улици Вајара Живојина Лукића 19. Уговор о уступању овог објекта у сврху смештаја деце и њихових родитеља Министарка правде и директорка РЗЗО потписале су у јуну месецу ове године.

    У међувремену објекат је реновиран према потребама родитеља и деце која су оболела од рака. Преграђивањем великог дневног боравка, од којег је направљена још једна соба, омогућен је истовремени боравак за три породице, а компанија Еуросалон је комплетно опремила кућу неопходним намештајем.

    И ова „Родитељска кућа“ је намењена породицама из унутрашњости, а приоритет у смештају ће имати родитељи чија се деца лече у Универзитетској Дечијој Клиници у Тиршовој, као и на дечијој онкологији у Институту за онкологију и радиологију Србије, а која су слабијег материјалног стања. Очекујемо да се у неколико наредних дана прве породице привремено уселе у кућу.

    Значај „Родитељске куће“

    У Србији годишње преко 200 деце оболи од рака. Деца из унутрашњости, оболела од малигних болести, која нису на болничком, већ на амбулантном лечењу и примају терапију преко дневне болнице, као и чланови њихових породица, суочавају се са проблемом смештаја у тзв. ванболничким, санитарним условима.

    За време трајања лечења родитељи су принуђени да изнајмљују станове у близини здравствених установа, како би својој деци обезбедили адекватан смештај и могућност одласка на свакодневне котроле и терапије која трају и по неколико месеци. Многе породице за то немају финансијских могућности.

    Изградња објекта, намењеног боравку болесне деце и њихових родитеља, тзв. „Родитељске куће решaва проблем њиховог смештаја. Такође, то за децу и њихове родитеље има и изузетан психосоцијални значај, јер им омогућава боравак у условима који нису болнички.

     Из тих разлога, 2008. године директорка РЗЗО, Светлана Вукајловић, покренула је иницијативу за изградњу прве „Родитељске куће“ у Србији, како би нашим најмлађим пацијентима обезбедила адекватан смештај какав имају оболели малишани у другим европским земљама, па и наша деца која одлазе на трансплантацију у иностранство.

    Прва „Родитељска кућа“ у Србији

    Марта 2008. године, Светлана Вукајловић је у сарадњи са Удружењем родитеља деце оболеле од рака „Звончица“, и Институтом за мајку и дете „др Вукан Чупић“, организовала хуманитарну изложбу и аукцију својих ауторских фотографија на платну, са циљем прикупљања средстава за изградњу прве „Родитељске куће“ у Србији.

    Средствима које је прикупила путем хуманитарне аукције фотографија, као и других донација, омогућила је  изградњу „Родитељске куће“ при Институту за мајку и дете, намењену за смештај деце оболеле од малигних болести, као и за њихове родитеље. Изградња прве „Родитељске куће“ је завршена у фебруару 2010. године и кроз њу је до сада прошло преко 20 породица чија се деца лече од хемато-онколошких обољења.

    Изградња „Родитељске куће” на општини Савски Венац

    С обзиром на то да су потребе за смештајем родитеља и оболеле деце веће од капацитета, током 2009. године, Републички завод је у сарадњи са општином Савски Венац започео пројекат изградње још једне “Родитељске куће” у којој ће бити смештени родитељи и деца која се лече у Универзитетској дечијој клиници у Тиршовој и на дечијој онкологији у Институту за онкологију и радиологију Србије. Тиме би смештај у тзв. ванболничким санитарним условима био обезбеђен свим малишанима оболелим од малигних болести.

    За реновирање овог објекта, који се налази у оквиру Клиничког центра Србије, до сада је у хуманитарним акцијама прикупљено око 10.000.000 динара, а у наредном периоду ће се организовати још хуманитарних догађаја, како би се прикупила додатна средства.

    Комплетан пројекат за реновирање друге куће је завршен. Међутим, реализација пројекта зависи и од прибављања појединих дозвола, и зато и овог пута, као и при изградњи прве “Родитељске куће”, очекујемо свесрдну подршку Града Београда и Градоначелника Драгана Ђиласа.