Mi olakšavamo živote deci oboleloj od raka i njihovim najbližima pružajući praktičnu, emotivnu i materijalnu podršku.
Mi smo nacionalno udruženje roditelja dece obolele od raka koje sačinjavaju roditelji, lekari, medicinsko osoblje i svi ljudi dobre volje.
 
  • Vlada Republike Srbije ne razume dečju patnju!

    Vlada Republike Srbije ne razume dečju patnju!

    Saopštenje za javnost. U Beogradu, 23.02.2015. Povodom današnjeg predloga Vlade Srbije upućenog Narodnoj skupštini, da ne prihvati, u načelu, naš Predlog izmene i dopune Zakona o zdravstvenom osiguranju, kojim bi roditelji dece koja se leče od malignih bolesti imali pravo na bolovanje tokom celog perioda lečenja uz naknadu zarade u visini od 100%, Nacionalno udruženje roditelja dece obolele od raka NURDOR izražava svoje negodovanje i žaljenje. Tačnije rečeno – nevericu.

    Države u našem okruženju  potrudile su se da usklade želje i potrebe roditelja sa svojim mogućnostima. Hrvatski zavod za  zdravstveno osiguranje doneo je preporuku  kojom se nalaže da, budući da i njihovim Zakonom i Pravilnikom  nije predviđeno bolovanje tokom celog perioda lečenja, dužinu bolovanja može utvrditi ovlašćeni lekar Zavoda za zdravstveno osiguranje, što omogućava svim roditeljima da tokom čitavog procesa lečenja budu uz svoje dete.Takođe, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje pruža podršku roditeljima/pratiocima mališana koji pate od najteže bolesti  u vidu materijalne nadoknade za smeštaj (ukoliko ga nemaju na bolničkom odeljenju uz dete) u visini od 170 HKN po danu (oko 2.600 RSD). Napominjemo da smeštaj za roditelje/pratioce kod nas ne postoji na preko 80%  bolničkih odeljenja.

    Podsećamo javnost da u naših pet Roditeljskih kuća koje se nalaze u centrima lečenja roditelji sa decom besplatno borave koliko god je potrebno –  koliko nalažu protokoli lečenja. Osim izuzetno važne psiho-socijalne podrške roditeljima, i naš zdravstveni sistem ima benefit od ovakvog vida smeštaja mališana na lečenju, jer se oslobađaju ionako nedovoljni bolnički kapaciteti, uz uštedu plaćanja bolničkog dana koju ima RFZO.

    Prema postojećem Zakonu o bolovanju roditelj teško obolelog deteta može dobiti samo četiri meseca bolovanja, a terapija uglavnom traje više od godinu dana. Prirodno je da otac ili majka budu neprestano uz dete koje pati, ali onda se dešava da na poslu dobiju otkaz ili bivaju prinuđeni da ga daju sami, jer na prvom mestu, tako bi prirodno i trebalo da bude, njima jeste život najbližeg i najmlađeg.   Uz stručnu pomoć Advokatske komore Srbije, napisali smo predlog izmene ovog zakona, koji je prošao sve procedure usaglašavanja sa postojećim zakonima, a koji se odnosi na produžetak bolovanja za jednog roditelja, što za državu ne bi bio veliki trošak, jer nesrećnih roditelja na koji se ovaj predlog odnosi ima veoma malo (nažalost i pre svega, zbog nezaposlenosti).

    Nadamo se da ovo nije konačni stav Vlade i da će podrobnije razmotriti mogućnosti usvajanja Zakona o bolovanju, te omogućiti malobrojnim roditeljima da se bar bez straha od otkaza posvete dugom i neizvesnom lečenju svoje dece. S obzirom na dugogodišnju posvećenost u brizi i podršci deci oboleloj od raka i njihovim porodicama, naše udruženje stoji na raspolaganju svim relelavantnim institucijama. Smatramo ih saveznicima na ovom osetljivom polju, uvereni da ćemo kroz dijalog i konstruktivne predloge zajednički pronaći rešenje problema, u okviru zakonskih mogućnosti koje nudi naša država.

    Pogledaj zakon o bolovanju i nadoknadama u Hrvatskoj.

    S poštovanjem,

    Upravni odbor NURDORa